1948 Olympiska sommarspelen i London

Totalt 70 medaljörer

Gösta Andersson

Född 15feb 1917 - Död 12sep 1975

OS-guld i Brottning 73kg grek/rom

Bengt Fahlkvist

Född 15apr 1922 - Död 7mar 2004

OS-brons i Brottning 87kg fristil

Karl-Erik Nilsson

Född 4jan 1922

OS-guld i Brottning 87kg grek/rom.

Gunnar "Silver-Gunnar" Nilsson

Född 3mar 1923 - Död 12maj 2005

OS-silver i Boxning +80kg

Torsten Ullman

Född 27jul 1906 - Död 11maj 1993

OS-brons i Fripistol

Gösta Gärdin

Född 28maj 1923

OS-brons i Modern femkamp

Carl Forssell

Född 25okt 1917 - Död 28nov 2005

OS-brons i Värja lag

Per Carleson

Född 11jul 1917 - Död 8jun 2004

OS-brons i Värja lag

Olle Anderberg

Född 13sep 1919 - Död 26sep 2003

OS-silver i Brottning grek/rom. -62kg

Bertil Antonsson

Född 19jul 1921 - Död 27nov 2006

OS-silver i Brottning +87kg fristil

Gustav Freij

Född 17mar 1922 - Död 4aug 1973

OS-guld i Brottning 67kg grek/rom

Axel "Acke" Grönberg

Född 9maj 1918 - Död 23apr 1988

OS-guld i Brottning 79kg grek/rom

Kurt Pettersén

Född 21jun 1916 - Död 15nov 1957

OS-guld i Brottning 57kg grek/rom

Henry Eriksson

Född 23jan 1920 - Död 8jan 2000

OS-guld i Friidrott 1500m

Lennart Strand

Född 13jun 1921 - Död 23jan 2004

OS-silver i Friidrott 1500m

Wille Grut

Född 17sep 1914

OS-guld i Modern Femkamp individuellt

Gert Fredriksson

Född 21nov 1919 - Död 5jul 2006

OS-guld i Kanot K1-1000m och K1-10000m

Bertil Albertsson

Född 1sep 1921 - Död 3mar 2008

OS-brons i friidrott 10000m

Rune "MP" Larsson

Född 17jun 1924

OS-brons i Friidrott 400m häck och 4x400m

Tore Sjöstrand

Född 31jul 1921

OS-guld i Friidrott 3000m hinder

Erik Elmsäter

Född 7okt 1919 - Död 9mar 2006

OS-silver i Friidrott 3000m hinder

Göte Hagström

Född 7sep 1918

OS-brons i Friidrott 3000m hinder

Kurt Lundqvist

Född 27nov 1925

OS-brons i Friidrott 4x400m

Lars-Erik "Wolfen" Wolfbrandt

Född 8dec 1928 - Död 23mar 1991

OS-brons i Friidrott 4x400m

Folke Alnevik

Född 31dec 1919

OS-brons i Friidrott 4x400m

Erik Nilsson

Född 6aug 1916 - Död 9sep 1995

OS-guld i Fotboll

Erik Lindén

Född 8okt 1911 - Död 22dec 1992

OS-brons i Brottning fristil -79kg

John Ljunggren

Född 9sep 1919 - 13jan 2000

OS-guld i Gång 50km

Arne Åhman

Född 4feb 1925

OS-guld i Friidrott tresteg

John "Mix" Mikaelsson

Född 6dec 1913 - Död 16jun 1987

OS-guld i Gång 10000m

Ingemar Johansson

Född 25apr 1924 - Död 18apr 2009

OS-silver i Gång 10000m

Ann-Britt Leyman (sm Olsson)

Född 10jun 1922

OS-brons i Friidrott längdhopp

Hans Wetterström

Född 11dec 1923 - Död 17nov 1980

OS-guld i Kanot K2-10000m

Gunnar Åkerlund

Född 20nov 1923 - Död 4okt 2006

OS-guld i Kanot K2-10000m

Sven Thofelt

Född 19maj 1904 - Död 1feb 1993

OS-brons i Fäktning värja lag

Hans Berglund

Född 24feb 1918 - Död 17sep 2006

OS-guld i Kanot K2-1000m

Lennart Klingström

Född 18apr 1916 - Död 5jul 1994

OS-guld i Kanot K2-1000m

Knut Nordahl

Född 13jan 1920 - Död 28okt 1984

OS-guld i Fotboll

Bertil Nordahl

Född 26jul 1917 - Död 1dec 1998

OS-guld i Fotboll

Börje Leander

Född 7mar 1918 - Död 30okt 2003

OS-guld i Fotboll

Niel Liedholm

Född 8okt 1922 - Död 5nov 2007

OS-guld i Fotboll

Tosten "Lindy" Lindberg

Född 14apr 1917

OS-guld i Fotboll

Sune "Mona-Lisa" Andersson

Född 22feb 1921 - Död 29apr 2002

OS-guld i Fotboll

Gunnar Nordahl

Född 19okt 1921 - Död 15sep 1995

OS-guld i Fotboll

Henry "Garvis" Carlsson

Född 29okt 1917 - Död 28maj 1999

OS-guld i Fotboll

Gunnar Gren

Född 31okt 1920 - Död 10nov 1991

OS-guld i Fotboll

Tor Nilsson

Född 20mar 1919 - Död 13apr 1989

OS-silver i Brottning grek/rom +87kg

Karl Robert Ameln

Född 4sep 1919

OS-brons i Segling 6m

Ivar "Kovan" Sjölin

Född 28sep 1918 - Död 10sep 1992

OS-silver i Brottning fristil -62kg

Birger "Bian" Rosengren

Född 29okt 1917 - Död 15okt 1977

OS-guld i Fotboll

Kjell Rosén

Född 24apr 1921 - Död 13jun 1999

OS-guld i Fotboll

Frank Cervell

Född 22feb 1907 - Död 3sep 1970

OS-brons i Fäktning värja lag

Gustaf Adolf Boltenstern Jr

Född 15maj 1904 - Död 31mar 1995

OS-brons i Ridsport dressyr individuellt

Folke Bohlin

Född 20mar 1903 - Död 12jun 1972

Os-silver i Segling drakbåt

Martin Hindorff

Född 30mar 1897 - Död 5mar 1969

OS-brons i Segling 6m

Gösta Jönsson (sm Frändfors)

Född 25nov 1915 - Död 8aug 1973

OS-silver i Brottning fristil -67kg

Torsten Lord

Född 2mar 1904 - Död 4feb 1970

OS-brons i Segling 6m

Gösta Salén

Född 4jan 1922 - Död xfeb 2002

OS-brons i Segling 6m

Gösta Magnusson

Född 13sep 1915 - Död 25nov 1948

OS-brons i Tyngdlyftning -82,5kg

Thure Johansson

Född 11sep 1912 - Död 12mar 1986

OS-brons i Brottning fristil -52kg

Sven Lundquist

Född 24mar 1920 - Död 3sep 2007

OS-brons i Sportskytte silhuettpistol

Jonas Jonsson

Född 27okt 1903 - Död 12jan 1996

OS-brons i Sportskytte korthåll liggande

Gösta Brodin

Född 15feb 1908 - Död 18jun 1979

OS-silver i Segling drakbåt

Bengt Ljungquist

Född 20sep 1912 - Död 15jul 1979

OS-brons i Fäktning värja lag

Arne Tollbom

Född 20mar 1911 - Död 16nov 1971

OS-brons i Fäktning värja lag

Hugo Johnson

Född 29feb 1908 - Död 6jun 1983

OS-silver i Segling drakbåt

Olof Stahre

Född 19apr 1909 - Död 7mar 1988

OS-silver i Ridsport fälttävlan lag

Sigurd Svensson

Född 27sep 1912 - Död 13jan 1969

OS-silver i Ridsport fälttävlan lag

Tore Holm

Född 25nov 1896 - Död 15nov 1977

OS-brons i Segling 6m

   

Robert Selfelt

Född 22maj 1903 - Död 24aug 1987

OS-silver i Ridsport fälttävlan lag och OS-brons fälttävlan individuellt